Ełcka Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa

Najcenniejszy zabytkiem w Ełku jest Ełcka Kolej Wąskotorowa, która zaprasza wszystkich turystów w nieśpieszną, urzekającą podróż do świata historii Mazur i kolejnictwa.

Ełcka Kolej Wąskotorowa wybudowana została w latach 1910-1917, a w 1992 roku wpisana do rejestru zabytków. Jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonująca do dnia dzisiejszego. Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi do Ełku, czasem transportowano również towary. Od 2002 roku prowadzi jedynie kursy turystyczne.

Muzeum Zabytków Kolejnictwa

Ełcka Kolej Wąskotorowa położona jest w pobliżu głównej stacji kolejowej. W budynku funkcjonuje niewielkie muzeum poświęcone historii ełckiego węzła kolejowego.  Pomieszczenie z ekspozycją zabytków kolejnictwa jest stosunkowo małe, ale zgromadzonych zostało tutaj wiele ciekawych pamiątek. W muzeum znajdziemy przedmioty wyprodukowane przed 1945 rokiem, od dawnego urządzenia do datowania kartonowych biletów, przez miniaturowe modele lokomotyw, po zbiór przedmiotów używanych niegdyś na co dzień w pracy konduktorów, zawiadowców i dróżników. Wystawa taboru zlokalizowana jest na bocznych torach stacji. Na stacji panuje co najmniej niepowtarzalny klimat. Można wejść prawie wszędzie, obejrzeć z bliska każdy pojedynczy wagon czy lokomotywę. Można tu przymierzyć dawne wyposażenie służbowe konduktorów.

Parowóz Ol49-11

Ełcka Kolej Wąskotorowa proponuje wycieczki indywidualne i przejazdy grupowe. W programie każdej wycieczki jest zwiedzanie muzeum kolejnictwa, zwiedzanie skansenu (budynku stacyjnego, parowozowni, zabytkowych wagonów osobowych i towarowych), mosty kolejowe, piknik z ogniskiem, przewodnik.  Całkowita długość torów kolejki wynosi 48 km. Wycieczki kolejką odbywają się obecnie na trzech trasach: Ełk – Sypitka, Ełk – Jezioro Nieciecz oraz Ełk – Kalinowo.

Wąskotorowy pług lemieszowy

Posted in Muzea i skanseny | Leave a comment

Dodaj komentarz