Pole bitwy pod Grunwaldem

Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego

Jedną z największych bitew średniowiecznej Europy stoczono pod Grunwaldem, który leży na terenie Mazur i jest kolejną atrakcją turystyczną dla zwiedzających.

Pole bitwy pod Grunwaldem znajduje się około 2 km od wsi Grunwald w województwie warmińsko-mazurskim. Obszar ten obejmuje łąki i tereny zalesione, zespół pomnikowy oraz ruiny kaplicy pobitewnej. 17 września 2010 uznany został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pomnik historii.

Trochę historii:

Słynna bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Rozegrała się ona na terenie 5 tutejszych miejscowości, tj. Stębarka, Grunwaldu, Łodwigowa, Zybułtowa i Ulnowa. Miało tu miejsce starcie dwóch potęg: zjednoczonych sił polsko-litewskich oraz zakonu krzyżackiego. Bitwa ta przyniosła śmierć prawie 20 000 rycerzy krzyżackich, w tym wielkiemu mistrzowi Ulrich von Jungingenowi.

Kopiec Jagiełły - 5 metrowy kopiec usypany w sierpniu 1959 przez uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Zuchowych Kręgów Pracy Związku Harcerstwa Polskiego. Miejsce to jest hipotetycznym stanowiskiem dowodzenia króla Władysława Jagiełły na krótko przed bitwą oraz w jej pierwszej fazie. Na szczycie kopca znajduje się maszt z symbolicznymi chorągwiami królewskimi. U stóp kopca znajdują się dwa harcerskie głazy.

Kopiec Jagiełły

Obiekty na polu bitwy:

  • Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego składający się z 3 części
  • Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem
  • ruiny kaplicy pobitewnej
  • Kopiec Jagiełły
  • Kamień Jungingena

Największą imprezą, która odbywa się corocznie w połowie lipca są “Dni Grunwaldu”. Oprócz uroczystości patriotycznych przy pomniku, wielką atrakcją jest inscenizacja bitwy grunwaldzkiej w wykonaniu licznych bractw rycerskich z Polski i zagranicy. Dni Grunwaldu to także konne turnieje, spotkania folklorystyczne, festyny, jarmarki, zabawy, występy artystów, uroczystości, pokazy , festiwal ognia i muzyki folkowej .

Posted in Muzea i skanseny | Leave a comment

Dodaj komentarz