Frombork

Zespół katedralny

Miasto to zwane jest Klejnotem Warmii, a także Grodem Mikołaja Kopernika, a mowa tutaj o Fromborku.

Frombork to niewielkie  miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym. Należy on do miejscowości turystycznych i “ożywa” tylko na kilka miesięcy latem. We Fromborku oprócz interesujących, zabytkowych budowli znajduje się także port morski oraz morskie przejście graniczne. Miasto ten spełnia  zarówno funkcję bazy rybackiej, przystani jachtowej, jak również przystanku dla statków żeglugi pasażerskiej. Stąd można wypłynąć w rejs po Zalewie Wiślanym, m.in. do Krynicy Morskiej czy portów rosyjskich. W pobliżu portu znajduje się molo o długości około 380 metrów. W czasach współczesnych miasto to kojarzone jest głównie z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, bo właśnie tutaj powstało jego słynne dzieło “O obrotach ciał niebieskich”. 

Historia Miasta:

Miasto zostało założone w XII wieku przez biskupa Henryka Fleminga, który sprowadził tu kolonistów z Lubeki. Na przełomie XIV – XV wieku katedrę tą otoczono murami obronnymi z systemem baszt, wież i bram. Miasto nigdy nie miało murowanych umocnień obronnych, a jedynie wały ziemne i palisady, dlatego ostateczne schronienie dla ludności w wypadku najazdu stanowiły umocnienia katedry. Początkowo miasto stanowiło własność biskupów warmińskich. Prawa miejskie otrzymał najprawdopodobniej w 1310 roku.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Znaczny rozkwit miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku.  Wówczas wtedy we Fromborku funkcjonowało wiele cechów; rybaków, piwowarów, szewców, piekarzy, krawców, ślusarzy i złotników.  Od 1510 roku do 1543 roku mieszkał tutaj i pracował Mikołaj Kopernik. To tutaj prowadził obserwacje m.in. Marsa, Saturna i Słońca. Wnioski do których doszedł opisał w swym dziele “O obrotach sfer niebieskich”. Został pochowany w Katedrze we Fromborku w 1543 r.

W roku 1772, po pierwszym rozbiorze Polski, miasto przejął rząd pruski. W swojej blisko 700-letniej historii Frombork był kilkakrotnie niszczony. Największe zniszczenia miasta nastąpiły w czasach różnych kataklizmów losowych i wojen z Krzyżakami, Szwedami, a także podczas II wojny światowej, która spowodowała, że Frombork uległ zniszczeniu w 70 %.

Rozwój turystyki, który nastąpił w końcu wieku XIX, spowodowany m.in. uruchomieniem w roku 1899 linii kolejowej, sprzyjał dalszemu rozwojowi miasteczka jako znaczącego już ośrodka turystyczno-wypoczynkowego. Powstało wówczas kilka hoteli, gospód i pensjonatów.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej z powodu znacznych zniszczeń i niewielkiej liczby mieszkańców pozbawiono Frombork praw miejskich, a jego ziemie zostały wcielone do Polski. W 1946 roku podjęto decyzję o zorganizowaniu Muzeum Mikołaja Kopernika. Muzeum to udostępniono zwiedzającym we wrześniu 1948 roku. W1959 roku Frombork odzyskał prawa miejskie, a w latach 1966-73 prowadzono jego odbudowę.

Panorama miasta

Zabytki Miasta:

1.  Zespół katedralny, w którego skład wchodzi:

 • średniowieczna, gotycka katedra (Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła) – to najstarsza budowla fromborskiego Wzgórza zbudowana w latach 1329 – 1388 ,
 • dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika) – to budowla gotycko – barokowa z 1945 roku , a została odbudowana na skutek pożaru w latach 1965 – 1970,
 • dzwonnica (zwana Wieżą Radziejowskiego) – to najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko – barokowa (XVI – XVII w.), która spłonęła w 1945 roku, a odbudowana została w latach 1972 – 1973, w jej przyziemiu mieści się planetarium,
 • Wieża Kopernika (w latach 1504 – 1543 była własnością Mikołaja Kopernika) – to najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego, bo zbudowana została przed 1400 roku.

2Były szpital św. Ducha (zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV wieku, obecnie mieści się tam muzealny Dział Historii Medycyny).

3.  Wieża Wodna ( pochodzi z XVI wieku, obecnie to doskonały punkt widokowy na Wzgórze Katedralne, Stare Miasto i Zalew Wiślany).

 4.  Obserwatorium Astronomiczne (znajduje się około 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o nazwie Góra Żurawia i dysponuje instrumentami do obserwacji nieba – teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym).

5.   Cmentarz kanonicki

6.   Kapliczka przydrożna św. Jerzego (przy ul. Braniewskiej)

7.   Baszta Żeglarska (pochodzi z XV wieku)

8.   Kanał wodny (pochodzi z początku XIV wieku)

9. zabytkowe domy (pochodzą z XVII – XVIII wieku)

Zalew Wiślany

Atrakcje turystyczne:

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (odbywa się każdego roku we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia),
 • Rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, do Krynicy Morskiej lub Rosji,
 • wyprawa statkiem bądź poduszkowcem do Kaliningradu,
 • plaża miejska,
 • odkryty basen,
 • przejażdżki  bojerami (zimą).

Ciekawostki:

 1. W dzwonnicy zamieszczone jest wahadło Foucaulta, to jedyny w Polsce przyrząd do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi.
 2. To właśnie w tym mieście Zbigniew Nienacki, autor przygód “Pana Samochodzika” zlokalizował akcję jednej ze swoich powieści (“Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”).
 3. We Fromborku rozgrywa się również akcja filmu pt. “Królowa pszczół” z 1977 roku.

 

 

 

Prawa miejskie otrzymał najprawdopodobniej w 1310 roku.Więcej: http://www.travelin.pl/miasto/frombork
Copyright © Travelin.pl
Prawa miejskie otrzymał najprawdopodobniej w 1310 roku.Więcej: http://www.travelin.pl/miasto/frombork
Copyright © Travelin.pl
Prawa miejskie otrzymał najprawdopodobniej w 1310 roku.Więcej: http://www.travelin.pl/miasto/frombork
Copyright © Travelin.pl
Posted in Warmia | Leave a comment

Dodaj komentarz