Mikołajki

Panorama miasta

Letnią stolicą Mazur jest miasteczko o nazwie Mikołajki.

Mikołajki to niewielkie miasteczko położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nad dwoma jeziorami: Mikołajskim i Tałty. Historycznie leży na Mazurach. Miasto to często nazywane jest  “Perłą Mazur”, a jego położenie  stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. Centrum Mikołajek skupia się przy wschodnim brzegu jeziora Mikołajskiego. W mieście nie ma typowego rynku, a jego rolę odgrywa Plac Wolności. Po jego środku  znajduje się fontanna. Wzdłuż przystani jachtowej, przy brzegu wspomnianego już wcześniej jeziora, “biegnie” przepiękna promenada, którą warto się przespacerować. Główna, a zarazem najładniejsza ulica w Mikołajkach to Kajki. Otoczona jest ona starymi, piętrowymi domkami.

Kościół ewangelicki świętej Trójcy

 

 

Historia miasta:

W dawnych czasach zamiast miasta istniała tutaj osada staropruska. Jej mieszkańcy głownie zajmowali się tkactwem, rybactwem i wyrębem drzew. Dopiero w 1444 roku pojawiła się w notach historycznych pierwsza wzmianka o danej miejscowości, ponieważ wtedy to Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Konrad von Erlichshausen, nadał nobilowi Wawrzyńcowi Prusowi ziemie położone obok wsi kościelnej Mikołajki.

Natomiast nazwa miasta pochodzi od patrona kościoła świętego Mikołaja. Według legendy święty Mikołaj był opiekunem żeglarzy i przejść wodnych. Jednak najpierw nazwę tą nosiła jedna z mazurskich wsi, a dopiero od 1726 miasto.

Prawa miejskie miasto otrzymało od pruskiego króla Fryderyka Wilhelma I w 1726 roku. W tym czasie Mikołajki składały się z trzech osad: Rynek, Kniec i Kozłowo. W 1843 roku nastąpiło ożywienie miasta, dzięki uruchomionej  żegludze. W 1911 roku Mikołajki uzyskały połączenie kolejowe z Mrągowem i Orzyszem. Od 1920 roku stały się popularną miejscowością turystyczną. Natomiast w 1945 roku miasto zostało włączono do Polski.

Dworzec kolejowy

Zabytki:

 1. Kościół ewangelicki świętej Trójcy (kościół powstał w 1840 roku, to najważniejszy zabytek miasta),
 2. Kościół świętego Mikołaja z wieżą widokową (jedna z najmłodszych świątyń w mieście),
 3. Zabytkowe domy (z XIX wieku),
 4. Kościół Matki Bożej Różańcowej (kościół wybudowany w 1910 roku w stylu neogotyckim),
 5. Ulica Michała Kajki (najstarsza w mieście, liczy aż 2, 5 km)
 6. Stacja kolejowa (ceglana budowla),
 7. Kaplica cmentarna (z XIX wieku),
 8. Zabytkowe cmentarze ewangelickie i żydowskie (czasami trudno dostępne),
 9. Zespół młynowo- magazynowy,
 10. Gazownia,
 11. Stara szkoła,
 12. Umocnienia mostu kolejowego.

Kościół świętego Mikołaja

 

Atrakcje turystyczne:

 • Przystań żeglugi morskiej
 • rejsy statkami
 • plaża miejska
 • Muzeum Reformacji polskiej
 • liczne festiwale piosenki żeglarskiej
 • wieża widokowa na miasto i jeziora
 • letnie sporty wodne.
zdłuż Jeziora Mikołajskiego rozciąga się na aż 2,5 kilometra najstarsza w mieście ulica, jaką jest ulica Michała Kajki.Więcej: http://www.travelin.pl/atrakcja-turystyczna/ulica-michala-kajki-w-mikolajkach
Copyright © Travelin.pl

Ciekawostki:

 1. Od 2005 roku w Mikołajkach odbywa się samochodowy Rajd Polski.
 2. To mikołajski ośrodek radiologiczny jako pierwszy w Polsce po katastrofie w Czarnobylu odkrył napływ skażonych mas powietrza.
 3. W czasie II wojny światowej w Mikołajkach znajdowała się placówka Abwehery o kryptonimie Walli II, która przekazywała Hitlerowi informacje na temat ZSRR.

 

Posted in Mazury | Leave a comment

Dodaj komentarz