Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie

Kolejną atrakcją turystyczną, a zarazem obiektem sakralnym w województwie warmińsko-mazurskim jest drewniana cerkiew w Wojnowie.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie wzniesiona została w latach 1921-23 na wzór cerkwi z okolic Tweru. Inicjatorem jej budowy był ksiądz Aleksander Awajew. Cerkiew jest  zbudowana z drewna, ma kształt prostokąta, posiada dzwonnicę przykrytą dachem namiotowym. Jej wnętrze pozbawione jest polichromii, ozdobione ikonami. Po II wojnie światowej weszła w skład Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia powstania cerkwi:

Powstanie cerkwi w Wojnowie związane było z XIX-wieczną misją prowadzoną przez Rosyjski Kościół Prawosławny. Akcja ta miała za zadanie nakłonić staroobrzędowców do unii z prawosławiem i do praktykowania przez nich tych samych obrzędów. Jednowiercy doczekali się stałego duchownego, którym został przysłany z Berlina ojciec Aleksander Awajew. To właśnie on zorganizował w Wojnowie parafię i wybudował wraz z wiernymi według własnego projektu piękną, drewnianą cerkiew. W 1946 roku ze względu na zmianę granic państwowych parafia w Wojnowie przeszła pod jurysdykcję Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ojciec Aleksander zmarł w 1956 roku i został pochowany na cmentarzu przy cerkwi. Od 2 września 1983 roku cerkiew widnieje w rejestrze zabytków. W latach 1995-97 świątynia została gruntownie wyremontowana, a w 1996 roku uroczyście wyświęcona.

Wejście Główne

Godziny zwiedzania:

poniedziałek – sobota od 9:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 17:00

niedziela od 15:00 do 17:00

Wstęp: 2 zł

 

Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz