Zamek w Reszlu

Zamek biskupów warmińskich w Reszlu

Jedną z największych atrakcji Warmii i Mazur jest niewątpliwie zamek w Reszlu.

Zamek biskupów warmińskich w Reszlu został wzniesiony przez Krzyżaków w 1241 roku, a w 1254 roku przeszedł w posiadanie biskupów warmińskich. Budowę murowanego zamku rozpoczął w 1350 roku biskup Jan I Miśnik. Zamek gotycki położony jest na wzniesieniu i otoczony z dwóch stron dolina rzeki Izery.  Posiada własne mury obronne. W 1772 roku było tam więzienie, które zostało podpalone w 1807 roku i  zamek spłonął. W XIX wieku został on przejęty przez gminę ewangelicką i po przebudowie umieszczono w nim parafie, mieszkania i małe muzeum regionalne, a w skrzydle południowym był kościół. W takim stanie zamek przetrwał do wojny. Od XV wieku zamek reszelski był letnia stolicą biskupów warmińskich. Po II wojnie światowej zamek został zagospodarowany na cele kulturalne.

Zamek w Reszlu

W jego południowym skrzydle obecnie znajduje się siedziba Galerii Sztuki Współczesnej o nazwie Galeria “Zamek” w Reszlu. Oprócz muzeum w zamku ma swoja siedzibę hotel i restauracja.

Zamek to masywna budowla z neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec.

Budowa zamku trwała pół wieku. Rozpoczął ją biskup Jan I Miśnik w 1350 roku, kontynuował Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 Henryk III Sorbom.

Ciekawostki:

  1. W latach 1503-10 w zamku przebywał Mikołaj Kopernik.
  2. Zamek reszelski był jedną z rezydencji ostatniego biskupa Ignacego Krasickiego.
  3. Rezydowali tu także biskup Andrzej Batory i Michał Radziejowski.

Baszta zamku reszelskiego

 

 

Posted in Zamki i ruiny zamków | Leave a comment

Dodaj komentarz