Kościół Świętego Walentego w Klewkach

Kościół Świętego Walentego w Klewkach

Kościół w Klewkach jest jedną z niewielu polskich świątyń, którym patronuje św. Walenty, drugim jego patronem jest św. Roch.

Kościół Świętego Walentego i Świętego Rocha w Klewkach zbudowany został w 1481 roku z drewna w stylu barokowym. Obecnie jest murowano-drewniany. Około 1690 roku został częściowo zniszczony przez pożar. Odbudowany i ponownie zniszczony przez ogień w 1718 roku. Odbudowany w 1720 roku  i ponownie przebudowywany w 1829 roku, z tego też okresu pochodzi drewniana wieża.

Kościół w Klewkach (główne wejście)

Wnętrze kościoła:
Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny i boczne z XVIII wieku i późnogotycki krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku. W bocznej wnęce ludowa pieta z XVI wieku. Strop nawy pokryty jest barokowo-ludową polichromią z XVIII wieku, przedstawiającą Matkę Boską, św. Walentego i św. Rocha, polichromię przemalowano w XX wieku. W rozmieszczonych dookoła medalionach przedstawione są sceny 15 tajemnic różańcowych. Piękna barokowa ambona, przedstawia scenę nauczania w świątyni, wykonaną techniką intarsji. Przed kościołem znajduje się głaz-pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej.

Głaz-pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej

Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz