Sanktuarium w Klebarku Wielkim

Sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim

Kolejne sanktuarium z Warmii znajduje się w Klebarku Wielkim.

Sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim – jest to budowla neogotycka, trójnawowa, z wyodrębnionym prezbiterium, zwieńczona sklepieniem krzyżowo-żebrowym, wzniesiona z czerwonej cegły. Od 2001 roku jest ono siedzibą Delegatury Warmińskiej oraz Kapelanatu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, a od 2002 roku Archidiecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego. Właśnie w tym roku w kościele umieszczono Relikwie Świętego Krzyża, które zostały podarowane archidiecezji przez Jana Pawła II.

Sanktuarium w Klebarku Wielkim

Przy sanktuarium znajduje się neoklasycystyczna plebania z 1763 roku, neogotycka kapliczka przydrożna z figurką Piety pochodząca z XIX wieku oraz Dom Pielgrzyma z 30 miejscami noclegowymi, z salą konferencyjną, kuchnią i jadalnią.

Trochę historii:

Pierwszy kościół zbudowano tu około roku 1400, zaś następny około roku 1580. Obecny, trzeci z kolei kościół, został przekazany do użytku w 1892 roku, a jego konsekracji dokonał biskup Andrzej Thiel  21 września 1896 roku ku czci Znalezienia Świętego Krzyża i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Chaczkar - bogato zdobiony, kamienny ormiański krzyż, umieszczony koło kościoła

Wnętrze kościoła:

Całe wnętrze kościoła wykonane jest w stylu neogotyckim. Do jego najcenniejszych zabytków należy granitowa chrzcielnica pochodząca z XIV wieku, zaś na szczególną uwagę zasługują witraże autorstwa Wilhelma Mayr’a. Należą one do najwybitniejszych dzieł XIX sztuki witrażowej w Polsce. Także ołtarz główny, ołtarze boczne i ambona wykonane są w stylu neogotyckim. Sam kościół jest bogato zdobiony malowidłami pochodzącymi z końca XIX wieku. Zachowały się tu także zabytkowe organy z XIX wieku.

Położenie:

Klebark Wielki leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda, nad jeziorem Klebarkim, 10 km na południowy-wschód od Olsztyna.

Ciekawostki:

  1. W Klebarku Wielkim urodził się założyciel Gazety Olsztyńskiej pan Jan Liszewski.

Neoklasycystyczna plebania z 1763 roku

Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz