Zamek w Działdowie

DSCN3244

Zamek krzyżacki w Działdowie

Zamek krzyżacki w Działdowie usytuowany w malowniczym województwie warmińsko – mazurskim to jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Zamek w Działdowie to pozostałości gotyckiego zamku krzyżackiego zbudowanego nad rzeką Działdówką w latach 1340-50. Budowla ta powstawała wieloetapowo. Na początku powstał tzw. “Duży Dom”, ale pod czas najazdu litewskiego spłonął on wraz z całym miastem. Ten fakt spowodował, że został on postawiony od początku i przyśpieszyło to rozbudowę warowni. Był on siedzibą prokuratora zakonnego, a od 1383 roku – wójta.

Zamek był wielokrotnie przedmiotem walk między wojskami krzyżackim czy pruskimi, a polskimi, litewskimi i szwedzkimi. W 1410 roku został zajęty przez oddziały Władysława Jagiełły. Następnie podstępem wrócił w ręce Zakonu Krzyżackiego. Po okresie wojen szwedzkich zaczął popadać w ruinę, jak i również pod czas I i  II wojny światowej. W latach 70. XX wieku miała miejsce nieudana próba odbudowy  zamku.

brama głowna

Zamek Gotycki – Siedziba Urzędu Miasta

Wygląd zamku:

Zamek zbudowano na planie kwadratu z dwiema wieżami. Z trzech stron zamek otaczały bagna, a z czwartej rzeka. Wzniesiono go wokół wewnętrznego dziedzińca. W jego skład wchodził zamek główny i przedzamcze. Dom mieszkalny miała trzy kondygnacje. Dół zajmowała kuchnia, a na pierwszym piętrze znajdowała się kaplica, kancelaria, miejsca mieszkalne i refektarz. Natomiast trzecia kondygnacja mieściła magazyn i część obroną z miejscami strzelniczymi. Przedzamcze miało charakter gospodarczy. Istniała tu stajnia, spichlerz i słodownia. Wjazd na zamek prowadził przez most zwodzony nad fosą i bramą.

Zamek Krzyżacki w Działdowie to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Obecnie znajduj się tam siedziba urzędu miejskiego. Do dziś w bardzo dobrym stanie zachował się główny budynek mieszkalny ze zdobionym szczytem, a także mur obwodowy od strony zachodniej i północnej zamku.

IMG_5976

Zamek w Działdowie – widok od wschodu

Posted in Zamki i ruiny zamków | Leave a comment

Dodaj komentarz