Zamek krzyżacki w Olsztynku

Zamek w Olsztynku

Zamek w Olsztynku należy do najpóźniej założonych na Prusach Krzyżackich.

 Zamek w Olsztynku położony jest na wzniesieniu przy ulicy Zamkowej. Został on zbudowany w latach 1349-66 na polecenie komtura ostródzkiego w stylu gotyckim jako jeden z elementów obronnych. W jego miejscu dawniej znajdował się tu gród pruski.  Był on siedzibą podlegającego komturowi komornika. Obecnie mieści się tu siedziba Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Trochę historii:

Po 1366 roku, czyli po zakończeniu budowy zamku gościł w nim wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Winrich von Kniprode.  W 1410 roku został on oddany w ręce Władysława Jagiełły, a w 1656 roku zniszczony przez Tatarów. W końcu XVIII wieku zamek popadł w ruinę i częściowo go rozebrano. W latach 1847-49 został odbudowany w sytlu neogotyckim i przekształcony na gimnazjum. Po II wojnie światowej zachowały się jedynie jego fragmenty. Ponownie został odbudowany w latach 1946-54 i przekazany na cele szkolnictwa.

IMG_5685

Dawny wygląd:

Zamek ten powstał na północnym końcu półwyspu otoczonego wodami jeziora Jemiołowo. Miał on plan regularnego czworoboku i posiadał trzy skrzydła oraz mur z bramą wjazdową od południa. Natomiast otoczony był dodatkowym drugim ciągiem murów obwodowych z narożnymi basztami. Zamek zbudowany został z cegły na podmurówce z granitowego kamienia. Jego głównym domem mieszkalnym było skrzydło północne o planie prostokąta. Był to podpiwniczony trzykondygnacyjny budynek mieszczący mieszkanie zakonnego komornika, kaplicę, refektarz i  zbrojownię oraz komnaty dla gości. Komunikację zapewniały dostawione do bocznych skrzydeł krużganki. Na najwyższej kondygnacji zamkowych budynków wykorzystywanych jako spichlerze znajdował się ganek dla straży z licznymi otworami strzelniczymi.

Obecny wygląd:

Obecnie zamek ma dobrze czytelne  średniowieczne założenie obronne, ale niestety posiada niewiele gotyckich fragmentów. Zachowały się tylko piwnice o sklepieniach krzyżowo-żebrowych wsparte na jednym środkowym filarze oraz fragmenty dolnych partii elewacji.

IMG_5690

 


Posted in Zamki i ruiny zamków | Leave a comment

Dodaj komentarz