Muzeum Przyrody w Olsztynie

DSCN3638

Siedziba Muzeum Przyrody w Olsztynie

Najmłodszym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur jest Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Muzeum Przyrody mieści się w Olsztynie przy ulicy Metalowej. Jego siedzibą jest secesyjny pałacyk z końca XIX wieku. Jest ono najmłodszym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur.

Brama wjazdowa do muzeum

Brama wjazdowa do muzeum

 Trochę historii:

Muzeum Przyrody zostało powołane z dniem 1 stycznia 2000 roku, ale już wcześniej, bo od 1956 roku funkcjonował Dział Przyrody Muzeum Warmii i Mazur. Gromadzenie zbiorów przyrodniczych rozpoczęto w 1951 roku. W 1982 roku Dział Przyrody otrzymał od władz miasta dwa budynki. Pierwszym z nich był zaniedbany pałac z końca XIX wieku, a drugi to dawna wozownia. W 1994 roku została przebudowana i wyremontowana dawna wozownia. Obecnie mieści się tu magazyn muzeum, pracownie, biblioteka oraz jedna z sal edukacyjnych. Natomiast w 1999 roku remontu doczekał się budynek pałacu. Cała inwestycja została zrealizowana ze środków rządu szwedzkiego, w ramach projektu pilotażowego pod tytułem “Hallandzki model konserwacji zabytków w olsztyńskim”.

DSCN3633

Widok z przody budynku

Zbiory muzeum:

Zbiory muzeum gromadzone są w dawnej wozowni. Znajduje się tutaj prawie 19 tysięcy obiektów. Zaczątkiem kolekcji były przyjęte zbiory poniemieckie. Obecne eksponaty to większości zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Bogata jest kolekcja map. Jeżeli chodzi o zbiory botaniczne, to na szczególną uwagę zasługuj e zielnik wybitnego niemieckiego botanika Hansa Steffena, liczący 460 arkuszy. Wśród zbiorów zoologicznych dominuje kolekcja entomologiczna i zbiór kręgowców, głownie ptaków. Muzeum posiada około 900 dermoplastycznych postaci ptaków, ssaków, gadów i ryb. Jednak szczególną uwagę zwracają pamiątki z okresu lodowcowego, a wśród nich szczątki mamuta i nosorożca włochatego. W muzeum znajdują się także wypchane wilki, lisy, zające, a nawet myszy polne, norniki i karczowniki.

W muzeum nie tylko znajdują się sale ekspozycyjne, ale również sale edukacyjne i biblioteka. Często organizowane są tutaj interesujące wystawy, prelekcje i tak zwane lekcje muzealne. Tu można się dużo nauczyć o najciekawszych przedstawicielach przyrody żywej i nieożywionej oraz zobaczyć to, czego nie udało nam się zaobserwować w terenie.

Boczne wejście do muzeum (widok z lewej strony)

Boczne wejście do muzeum (widok z lewej strony)

DSCN3642Godziny otwarcia:

październik – maj w godz. 10.00-16.00,

czerwiec – wrzesień w godz. 9.00-17.00,

w poniedziałki nieczynne.

Ceny biletów:

bilet normalny – 8 zł

bilet ulgowy – 6 zł

bilet rodzinny (2+1) – 15 zł

bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) – 19 zł

dzieci do lat 7 – bezpłatnie

w soboty wstęp bezpłatny.

Widok z tyłu muzeum

Widok z tyłu muzeum

Posted in Muzea i skanseny | Leave a comment

Dodaj komentarz