Klasztor Świętej Trójcy i Zbawiciela w Wojnowie

Klasztor w Wojnowie

Klasztor w Wojnowie

W połowie XIX wieku  w Wojnowie, nad jeziorem Duś, zbudowano męski monaster czyli klasztor.

Klasztor w Wojnowie to męski klasztor staroobrzędowców, który funkcjonował w latach 1848-84. W 1894 roku został on reaktywowany jako wspólnota żeńska, który istniał do 2006 roku (do śmierci ostatniej mniszki). Od tego czasu jest udostępniany do zwiedzania turystom.

Historia:

Klasztor zbudowany został w 1847 roku.Jego pierwszym przeorem był Michał Chawronin, a następnym Paweł Ledniew. W latach 1852-67 klasztor został rozbudowany o budynki gospodarcze. W tym samym czasie powstała tutaj biblioteka. W 1884 roku klasztor kupił staroobrzędowiec Ulian Slowik, który postanowił zorganizować tu klasztor żeński. Przysłana  z Moskwy zakonnica Helena Pietrowna z czasem odkupiła klasztor wraz z ziemią. W 1968 roku jego właścicielem został Leon Ludwikowski. 8 kwietnia  2006 roku zmarła ostatnia zakonnica.

IMG_8515

Opis budowli:

Budynek jest piętrowy i nakryty dwuspadowym dachem. Od strony zachodniej dobudowana jest trzypiętrowa wieża z zewnętrznym wejściem i nakryta dachem namiotowym, w której znajduje się dzwon. Wschodnią cześć budynku zajmuje główna molenna (dom modlitwy). Na ścianach w klasztorze znajdują się ikony. W świątyni wystawione są także krzyże, święte księgi liturgiczne, świece i staroobrzędowy różaniec. Natomiast z sufitu zmiesza się posrebrzany żyrandol, który został podarowany przez bogatego kupca z Kazania. Jest jeszcze też druga molenna . W klasztorze znajdują się również cele zakonnic.

Informacje praktyczne:IMG_8517

  • klasztor wraz z zabudowaniami gospodarczymi są własnością prywatną,
  • zwiedzanie jest odpłatne,
  • możliwość noclegu w gospodarstwie agroturystyczny,
  • czas zwiedzania całości – około godziny,
  • sklepik z pamiątkami,
  • parking dla autokarów,
  • informacje szczegółowe dostępne są pod numerem telefonu: (0 87) 425-70-30.
Informacje praktyczne – tel. 87 425-70-30, tel. kom. 605 657 668, 601 378 877 – klasztor wraz z zabudowaniami gospodarczymi są własnością prywatną – parking dla autokarów – zwiedzanie jest odpłatne – możliwość noclegu w gospodarstwie agroturystycznym – sklepik z pamiątkami – czas zwiedzania całości – około godziny
Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz