Pałac w Drogoszach

IMG_8941

Jest on jednym z największych pałaców na Warmii i Mazurach.

Drogosze to niewielka miejscowość położona 26 km od Kętrzyna, w powiecie kętrzyńskim, gminie Barciany.

Pałac został wybudowany w latach 1710-14 w miejscu starego budynku, który został rozebrany w konsekwencji poważnego pożaru po uderzeniu pioruna. Jego projektantem był John von Collas, który realizował również rezydencję koło Królewca. Stał się jedną z najbardziej okazałych rezydencji Prus Wschodnich w tamtych latach. Swoją siedzibę mieli tu monarchowie w trakcie podróży. W XIX wieku dokonano w nim poważnego remontu przekształcając jego wystrój na klasycystyczny. Wówczas zgromadzono tu bogatą kolekcję dzieł sztuki, np. chińskie wazy, obrazy i flamandzkie arrasy. Przez długie lata w pałacu była również rozbudowywana biblioteka.

Na początku XX wieku majątek był bardzo dobrze zarządzany i sięgał ok. 6 tysięcy hektarów, ale tą passę skrócił wybuch II wojny światowej. Po wojnie bogate wyposażenie pałacu uległo rozproszeniu, a jego stan z powodu braku właściciela systematycznie się pogarszał.  Tylko część zbiorów trafiła do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 1945 roku urzędowało tu NKWD, a w latach 1954-91 mieścił się tu Ośrodek Szkolenia Rolniczego, zarządzany przez Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Bęsi, który zajmował się szkoleniem traktorzystów. W tym czasie  pałac był w miarę zadbany, nawet w 1975 roku przeprowadzono jego konserwację. W 1991 roku pałac został wystawiony na sprzedaż. Obecnie jego właścicielem jest osoba fizyczna i od tego czasu przeprowadzono w nim tylko drobne remonty wnętrz. Natomiast reszta, jak i sam pałac pozostają w złym stanie i systematycznie niszczeją. Nie tylko stawy w parku są zaniedbane, ale także sam park zatracił swoje walory. Na dzień dzisiejszy sam pałac wraz z ogrodem otoczony jest płotem i wstęp na posesję jest zabroniony.

IMG_8942

Charakterystyka pałacu:

Pałac położony jest niedaleko Parku Krajobrazowego przylegającego do rzeki Guger. Ma 95 metrów długości i dwie kondygnacje, a cała jego powierzchnia zajmuje około 3500 metrów kwadratowych. Jego dach jest łamany z dwiema płaszczyznami o różnym nachyleniu. Jego centralnym elementem jest portyk z czterema kolumnami, które zbudowane zostały w stylu jońskim. Natomiast nad głównym wejściem do pałacu znajduje się kartusz herbowy. Po przejściu przez ganek wchodziło się do holu reprezentacyjnego, który miała szerokie schody na piętro, a od strony ogrodu znajdował się duży salon.

Ciekawostka:

Architektura pałacu ma swoją symbolikę: 4 kolumny – symbolizują cztery pory roku, 12 kominów – tyle ile jest miesięcy, 52 pokoje – tyle ile tygodni w ciągu roku, 365 okien – tyle ile dni w roku, 7 balkonów – tyle ile dni w tygodniu.

IMG_8940

Posted in Pałacyki i dworki, Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz