Pałac Bergenthal w Olsztynie

Pałac Bergenthal w Olsztynie

Pałac Bergenthal w Olsztynie

Na obrzeżach Olsztyna można ujrzeć piękny Pałac Bergenthal.

Pałac Bergenthal pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się on w Olsztynie na ulicy Metalowej. Dawniej należał do rodziny Rhoden, a następnie do przedsiębiorcy żydowskiego Maxa Liona. Od 1982 roku należy on do władz miasta, a one przekazały ten budynek Muzeum Przyrody. W następnych latach pałac przeszedł generalny remont i od 2000 roku jest siedzibą oddziału Muzeum Warmii i Mazur, a dokładnie mieści się w nim wspomniane już wcześniej Muzeum Przyrody.

Brama wjazdowa do pałacu

Brama wjazdowa do pałacu

Dwór wzniesiony został na planie zbliżonym do prostokąta z otynkowanej cegły frontem do wschodu. Od strony głównej i południowej posiada piętrowy arkadowy taras. Budynek ten składa się z trzech części. Jego ozdobą są mansardy z drewnianymi lukarnami i gankiem. Zbudowany został on w stylu francuskiego renesansu oraz rokokowo-regencyjnym. W wnętrzu zachowały się zdobione sufity oraz klatka schodowa z udekorowanymi poręczami. Stan pałacu oceniam na bardzo dobry, miał wiele szczęścia, że właśnie tak potoczyły się jego losy. Takim budynkom z radości robi się zdjęcia.

Wejście do muzeum (z lewej strony budynku)

Wejście do muzeum (z lewej strony budynku)

Co do założenia parkowo-ogrodowego, to w sumie ocalało całe zagospodarowanie zieleni. Jeśli chodzi o budynki gospodarcze należące do całego założenia pałacowego to zachowała się jedynie neoromańska wozownia, w której obecnie mieści się biblioteka, magazyn, sala edukacyjna i pracownie muzeum.

Widok z tyłu budynku

Widok z tyłu budynku

Posted in Pałacyki i dworki, Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz