Dwór w Kraplewie

Dwór w Kraplewie

Dwór w Kraplewie

U podnóży Gór Dylewskich położony jest piękny Dwór w Kraplewie.

Kraplewo jest to niewielka wieś położona 8 km na południe od Ostródy. Jadąc drogą krajową do Gdańska za miejscowością Szyldak trzeba skręcić w lewo i bez problemu można dotrzeć do tej miejscowości.

Majątek usytuowany jest zaraz przy drodze, można go poznać po murowanym ogrodzeniu w kolorze kremowym. Na przełomie XIX i XX wieku majątek był własnością rodziny von Wien i obejmował ponad 700 ha. Pierwotnie dwór otoczony był niedużym parkiem z widokiem na jezioro. Pochodzi on z II połowy XIX wieku, a na początku XX wieku został rozbudowany. Ma on kształt litery L i posiada drewnianą werandę od frontu. Obecnie jego stan jest bardzo dobry. Przeszedł generalny, dokładny remont i wygląda moim zdaniem znakomicie. Swoim wyglądem przyciągnie każdego turystę, gdyż obecnie znajduje się tam hotel i restauracja, często organizowane są tam także przyjęcia weselne. Otoczenie dworku jest bardzo zadbane.

Ciekawostki:

  1. Przez pewien czas Monika Jaruzelska prowadziła tu Szkołę Stylu dla kobiet wraz z Beatą Tyszkiewicz, która uczyła savoir vivre.
  2. W Kraplewie nagrywano sagę filmu Rozlewisko.

 

Posted in Pałacyki i dworki, Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz