Pałac Archiprezbitera w Olsztynie

Obraz-209

Jednym z najciekawszych zabytków architektury rezydencjonalnej w regionie olsztyńskim jest Pałac Archiprezbitera, zwany także Pałacem Biskupim.

Pałac Archiprezbitera znajduje się w centralnej części Olsztyna przy ulicy Staszica 5, w obrębie Starego Miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła p.w świętego Jakuba. Budynek ten został wzniesiony w latach 1771-72 przez architekta Muntera z Kalnika w stylu neobarokowym. Pierwotnie pełnił on funkcję rezydencjonalną olsztyńskiego archiprezbitera, a 1907 roku został przebudowany na pałac biskupi. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa seniora Archidiecezji warmińskiej. Od 1988 roku należy do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków o szczególnych walorach.

Jest to dwukondygnacyjna budowla z bogatą ornamentyką, która pokrywa dwuspadowy dach. Pałac wybudowany jest na rzucie prostokątna i posiada neobarokowe elementy. W centralnej części siedmioosiowej elewacji frontowej znajduje się  ryzalit, w którego osi środkowej umieszczone jest główne wejście do budynku, a nad nim znajduje się kartusz herbowy. Trójkątny szczyt trzyosiowego ryzalitu zwieńczony jest wstawką z dekoracją sztukatorską, natomiast pod trzema jego oknami znajduje się dekoracyjny fryz z motywem roślinnym. Okna kondygnacji są poszerzone o opaski z uszkami i są prostokątne, a same kondygnacje oddziela od siebie wąski gzyms kordonowy.

Obecnie pałac łączy w sobie cechy pierwotnego stylu barokowego z secesyjnym. Jego stan oceniam na bardzo dobry. Jest to spowodowane tym, że pełni on ważną funkcję jako siedziba arcybiskupa seniora Archidiecezji warmińskiej.

Posted in Pałacyki i dworki | Leave a comment

Dodaj komentarz