Zamek krzyżacki w Nidzicy

IMG_5888

Zamek w Nidzicy

Największym pokrzyżackim zamkiem na Maurach o charakterze  rezydencjonalno – obronnym jest zamek w Nidzicy.

Zamek w Nidzicy – położony jest na wzgórzu i pochodzi z XIV wieku. Jego budowę rozpoczęto około 1371 roku. Natomiast w XIX w. przebudowano go, a w latach 1960-1965 odbudowano ze zniszczeń.

Opis:

Budowla z polnego kamienia i cegły wznosi się na rzucie prostokąta o wymiarach 62 x 44 metry. Składa się z zamku głównego oraz podzamcza i jest połączona z miejskim system obronnym. Przestronny dziedziniec otoczony jest jest czterema skrzydłami. Brama wjazdowa ma 16,3 metrów długości oraz 3,1 metrów wysokości i znajduje się w budynku wschodnim i poprzedzona jest przedzamczem. Budynek  główny jest umiejscowiony po stronie zachodniej. Posiada on trzy kondygnacje, jest podpiwniczony i nakryty dwuspadowym dachem, a jego ściana boczna zakończona jest sterczynowymi szczytami. Natomiast na  piętrze znajdują się: kaplica, refektarz i komnata prokuratora.

IMG_5901

Dawniej zamek był siedzibą komturów, później urzędów miejskich (przed 1945 r. mieścił się w nim sąd obwodowy), wykorzystywano go również jako więzienie. Obecnie w zamku mieszczą się: Nidzicki Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka, Muzeum Ziemi Nidzickiej, trzygwiazdkowy hotel, restauracja, galeria malarstwa oraz pracownia rzeźby.

Ciekawostki:
W 1389 roku odbyło się tu spotkanie przedstawicieli Zakonu Krzyżackiego, Polski i Litwy, pod czas którego próbowano zapobiec wielkiej wojnie, do której doszło w latach 1409-1411. Na południowym zboczu zamkowego wzgórza znajduje się pomnik wystawiony ku czci Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa, a jego prochy są umieszczone za tablicą umieszczoną w przejściu bramnym do zamku.
IMG_5890
Posted in Warto zobaczyć, Zamki i ruiny zamków | Leave a comment

Dodaj komentarz