Pałac w Rychnowie

rychnowo

Najbliższym mi sercu jest pałac w Rychnowie, gdyż znajduje się on w mojej rodzinnej wsi.

Rychnowo jest to niewielka miejscowość położona 13 km na południe od Ostródy.

Na początku XVII wieku właścicielem majątku był Zygmunt von Kikoll, który około 1713 roku ufundował drewniany kościółek, znajdujący się w dworskim parku. Dawne założenie dworsko-parkowe z podwórzem zostało częściowo przekształcone. Podwórze zostało przebudowane, ale pałac i park z kościółkiem na górze zachował się dość dobrze. Pałac został wzniesiony na wcześniejszej budowli z częściowym jej wykorzystaniem.

Po II wojnie poddany został remontom i uległ wielu przekształceniom. Budowla założona na rzucie prostokąta z obustronnymi, skrajnymi ryzalitami, dwukondygnacyjna, z wieżyczką przykrytą baniastym hełmem z boku.

Obecnie w pałacu znajduje się zakon sióstr Terezjanek oraz odprawiane są tam msze św. Został on przerobiony na pokoje sióstr zakonnych, jadalnie, pokoje dla księży oraz kaplicę, w której każdego dni odprawiane są msze święte.

Będąc dzieckiem należałam do kółka różańcowego i miałam możliwość gościć w jadalni, należącej obecnie do sióstr, ze względu na odbywającą się tam Wigilię. Mogę się pochwalić, że zwiedziłam prawie cały pałacyk, gdyż dość często wraz z koleżankami i kolegami z klasy pomagaliśmy w kościele przy pracach porządkowych. Bardzo miło to wspominam.

Można śmiało powiedzieć, że pałacyk i jego otoczenie są zadbane, trawa jest zawsze starannie wykoszona, a ogród i rabatki są porośnięte co roku pięknymi kwiatami. To wszystko to zasługa księdza proboszcza oraz oczywiście sióstr zakonnych.

Posted in Pałacyki i dworki, Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz