Ruiny pałacu w Słobitach

głownePałac ten należał do ekstraklasy pałaców zbudowanych w Prusach Wschodnich.

Słobity to niewielka miejscowość położona w powiecie braniewskim. Mimo swojego tajemniczego położenia bez problemu można tam trafić, a dzięki pomocy uczynnym mieszkańcom można zwiedzić ten ogromny folwark. Takim to sposobem udało mi się wejść na teren ruin założeń pałacowych. Mimo wysokiej trawy i trochę zdartej kostce przy przechodzeniu po cegłach naprawdę było warto to zobaczyć.

1

Trochę historii:

Założenie pałacowo – parkowe w Słobitach pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku. Jego pierwszym twórcą był Abraham Dohna. Później pałac został rozbudowany przez Alexandra zu Dohna. Natomiast okazały i istniejący do dziś folwark powstał w XVIII wieku. W 1945 roku został on spalony w wyniku działań wojennych.

2

Pałac ten przez kilkanaście lat stanowił siedzibę jednego z najznamienitszych pruskich rodów zu Dohna. W latach 1696-1723 został rozbudowany. Był to jedyny pałac w Prusach z dwukondygnacyjną salą balową z przywilejami pałacu królewskiego.

3

Pałac w Słobitach był miejscem wielu zbiorów malarskich, przez kilku właścicieli zgromadziło się tutaj ponad 400 dzieł sztuki. Były tu obrazy, meble, porcelana, monety oraz liczna biblioteka. Niestety wszelkie dobra materialne zostały wywiezione przez Aleksandra zu Dohna. Część ich znajduje się poza granicami kraju, a cztery obrazy i trzy cynowe posążki w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

4

Opis pałacu:

Była to budowla trzykondygnacyjna, z czterema ryzalitami i czterema małymi ukośnymi wykuszami w narożnikach, zwieńczona dachem mansardowym z owalnymi lukarnami. Do głównego budynku dołączone były boczne galerie, które stanowiły łączniki z dwiema symetrycznymi oficynami dostawionymi prostopadle do rezydencji. Całość tworzyła rozległą budowlę położoną na planie wielkiej podkowy (około 122 metrów szerokości i 60 metrów długości), otaczającej prostokątny dziedziniec honorowy.

5

Elewacje pałacu były ozdobione bogatym detalem architektonicznym  z elementami rzeźbiarskimi. Pałac nie posiadał reprezentacyjnego wejścia na osi frontu budynku, ale za to miał dwa symetryczne wejścia po bokach frontowej elewacji. Zostały one zaakcentowane zwieńczeniami w postaci kwadratowych tarasów wspartych na kolumnach. Pozostałe zabudowania znajdowały się wokół dziedzińca wjazdowego (m.in. budynek stajni i wozowni zwieńczony wieżyczką zegarową, dwie oficyny i mniejsze budynki gospodarcze) i tworzyły one uporządkowany zespół architektoniczny.

8

Czasy współczesne:
Z samego budynku pałacu pozostały tylko ruiny, a założenie ogrodowe i parkowe zostało zniszczone lub uległo zdziczeniu. Zachował się jedynie główny korpus pałacu. W parku natomiast zachowały się lipy i dęby posadzone w 1625 roku.
7
Posted in Pałacyki i dworki, Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz