Dwór w Dawidach

DSCN4508Dwór ten często nazywano “Domem wdów”.

Dawidy – to wieś położona w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, przy drodze wojewódzkiej numer 505. W miejscowości tej znajduje się zabytek architektury wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku.

Dwór w Dawidach został wybudowany na wzniesieniu, w środkowej części dawnego zespołu, w otoczeniu parku krajobrazowego. Powstał on w latach 1730-1731 według projektu nadwornego architekta Dohnów – Johanna Kaspra Hindersina, a wzniesiony został na polecenie Alexandra Emiliusa Burgrafa zu Dohna.

Dwór szybko zyskał miano “Domu wdów”, gdyż zamieszkiwały w nim wdowy lub samotne kobiety z rodziny Dohnów. Później służył jako wypoczynkowe lokum rodzeństwa właścicieli Słobit. Mieszkali oni na stałe w pałacu słobickim, więc wystrój wnętrza dworu w Dawidach nie był dla nich istotny. Obiekt ten miał pełnić funkcje utylitarne, jako centrum zarządzania lokalnym folwarkiem i jako główny pałacyk myśliwski. Potężne dwie wędzarnie, na pierwszym i drugim piętrze oraz dwie duże kuchnie, zajmujące na parterze cały północny trakt budynku, umożliwiały zagospodarowanie upolowanej zwierzyny przeznaczonej z reguły na słobicki stół.

DSCN4511

OPIS:

Rezydencja posiada cechy baroku holenderskiego. Jest to budynek dwukondygnacyjny, przykryty wysokim dachem mansardowym, z użytkowym poddaszem. W czasach świetności dwór pozwalał jego mieszkańcom skutecznie zarządzać lokalnym folwarkiem. Dla mieszkających na stałe w pałacu w Słobitach przedstawicieli rodu Dohnów pełnił także funkcje wypoczynkowe, miejsca spotkań towarzyskich i głównego pałacyku myśliwskiego – znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze duże wędzarnie oraz dwie duże kuchnie, zajmujące na parterze cały północny trakt budynku, umożliwiały zagospodarowanie upolowanej zwierzyny. W otoczeniu dworu znajduje się park, o powierzchni 4 hektarów, który kończy się  rezerwatem.

Posted in Pałacyki i dworki | Leave a comment

Dodaj komentarz