Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Rydzewie

DSCN3998

Kościół Świętego Andrzeja Boboli to jedna z najstarszych na Mazurach budowli sakralnych.

Rydzewo to miejscowość nad jeziorem Bocznym będącym dla niektórych zatoką Niegocina.Wieś znajduje się w powiecie giżyckim, w gminie Miłki. Liczy ona około 300 stałych mieszkańców, ale jej ton nadają turyści. Miejscowość ożywa w sezonie letnim. Właścicielami większości działek i posesji letniskowych są mieszkańcy centralnych regionów kraju. Miejscowość ma swój „letni klimat”. Ale nie tylko na to warto zwrócić uwagę przebywając w Rydzewie. Na pewno nie można przejść obojętnie obok znajdującego się tutaj kościoła.

IMG_8782

Kościół świętego Andrzeja Boboli w Rydzewie to jedna z najstarszych na Mazurach budowli sakralnych. Prace przy jego budowie rozpoczęto w 1579 roku i ukończono po 12 latach. Tempo może niezbyt imponujące, ale wraz z powstawaniem kościoła powstawała tutaj parafia. Wówczas ewangelicka i stan ten utrzymywał się do 1945 roku.

Opis:

Fundamenty kościoła zbudowano z kamieni polnych, których na Mazurskich polach nigdy nie brakowało. Ściany świątyni wzniesiono z palonej cegły. Jednym z cenniejszych elementów zabytkowej budowli są drewniane drzwi prowadzące do zakrystii. Pochodzą z XVI wieku. Od strony wnętrza kościoła posiadają one rzeźbiony, łaciński napis, który jest cytatem z Izajasza (55). Z drugiej strony widnieje data 1591. Również łacińskie cytaty noszą drzwi z kruchty do nawy. Godnymi uwagi są także ołtarz z 1600 roku, ambona z 1630 czy mosiężna misa chrzcielna. Specjalny akcent w historii kościoła odcisnął rok 1710. Szalejąca wówczas na Mazurach dżuma zabiła wszystkie siedmioro dzieci Rydzewskiego proboszcza Sartoriusa. Ich pamięć a swoja tragedię pastor uwiecznił malując obraz olejny. Istnieje on do dziś, ale – niestety – nie znajduje się w kościele. W 1961 roku został zabrany do Muzeum Warmii i Mazur do Olsztyna i jest tam do dziś przechowywany. W rydzewskiej świątyni pozostał jedynie świstek zapisanego ołówkiem papieru jako pokwitowanie.

IMG_8781

Po II wojnie światowej kościół przejęli katolicy i poświęcili go św. Andrzejowi Boboli, a duszpasterstwo prowadzili księża z Rynu, Giżycka, później z Miłek. W 1958 roku jako duszpasterz przysłany został ks. Tadeusz Świerszcz, który zamieszkał w Rydzewie. Dekret erekcyjny parafii wydany został przez Biskupa Olsztyńskiego Tomasza Wilczyńskiego 28 marca 1962 r.

DSCN4001

Ciekawostki:

  • Niegdyś w kościele znajdował się portret epitafijny miejscowego pastora ewangelickiego, Jana Sartoriusa z 1710 roku. Po 1945 roku epitafium przeniesiono do plebani, natomiast w 1960 roku przekazano go do Muzeum Mazurskiego w Olsztynie.
  • Na wieży znajdował się natomiast dzwon z 1604 roku. W 1943 roku został on zdemontowany z przeznaczeniem na cele wojenne. Uniknął jednakże tego losu i w dniu dzisiejszy znajduje się w Quakenbruck na terenie Niemiec.

DSCN4003

Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz