Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Targowie

DSCN3386Jest to nietypowy kościół, bo zamiast z pruskiej cegły zbudowany został z kamienia polnego.

Targowo – jest to niewielka miejscowość leżąca w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Tutaj znajduje się zabytek architektury sakralnej wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, ja

Historia powstania kościoła:

Kościół zbudowany został w latach 1884-1934  na miejscu poprzedniego, drewnianego, który rozebrano w 1823 roku. Od początku swojego istnienia służył on wspólnocie ewangelickiej. Po drugiej wojnie światowej przestano go użytkować (w połowie lat 60-tych XX wieku). Od drugiej połowy lat 70-tych  świątynię starała się przejąć lokalna społeczność katolików (od 1949 roku prowadzono nabożeństwa w tymczasowej kaplicy zorganizowanej w mieszkaniu prywatnym). W 1981 roku władze kościoła katolickiego wykupiły świątynię, a w dniu 15 sierpnia 1982 roku utworzono tu samodzielną parafię. Przez następne latach przeprowadzono w kościele gruntowny remont.

DSCN3379

Opis budowli:

Jest to kościół jednonawowy, murowany z kamienia i w partiach otworów łączonego z cegłą. Został on wzniesiony na planie prostokąta z pięciobocznym, niższym prezbiterium. Ściany korpusu podzielone zostały dwoma rzędami dekoracyjnie opracowanych okien i zwieńczone schodkowymi szczytami. Do jego wnętrza prowadzi półkolisty portal o profilowanych ościeżach. Nawę świątyni przykryto stropem drewnianym, a  wokół obiegają ją empory wsparte na drewnianych filarach. Obok kościoła znajduje się masywna, czworoboczna dzwonnica, która podobnie jak kościół jest murowana z kamienia polnego i cegły, z drewnianymi okiennicami, nakryta dachem dwuspadowym z dachówki. Na terenie kościelnym znajduje się dawna pastorówka, murowana z czerwonej cegły, nakryta dachem naczółkowym, która obecnie służy jako sklep i mieszkanie prywatne.

DSCN3391

Posted in Obiekty Sakralne | Leave a comment

Dodaj komentarz