Zwalony Most Kolejowy w Kruklankach

Jedną z najdłuższych konstrukcji mostowych na Mazurach były mosty kolejowe “Grądy Kruklaneckie”.

Most Kolejowy w Kruklankach zbudowany został w 1908 roku  łącząc dwa brzegi przekopanego uprzednio cieku rzeki Sapiny jako konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa.  W 1915 roku wschodnie przęsło zostało wysadzone w powietrze przez wycofujące się oddziały rosyjskie. Już pod koniec wojny most został odbudowany i przeszedł pewne prace modernizacyjne.

Bez przeszkód służył do końca II wojny światowej stanowiąc element traktu kolejowego łączącego Kruklanki z Oleckiem. W takim stanie dotrwał do końca wojny. Przed wycofaniem się wojsk niemieckich został zaminowany, ale z niewiadomych przyczyn nie został wysadzony.

Po zakończeniu wojny Rosjanie zaczęli demontaż szyn kolejowych z licznych linii kolejowych. 8 września 1945 roku mieszkańcy chcąc zapobiec dalszym grabieżom wysadzili most w powietrze. Od tego czasu do chwili obecnej pozostaje on w niezmienionej formie.

Pod mostem wybudowano drewnianą kładkę umożliwiającą przejście na drugą stronę rzeczki. Na pobliskim wzgórzu znajduje się zadaszony punkt obserwacyjny z pięknym widokiem  na lasy Kruklińskie i jezioro Patelnia.

Posted in Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz