Zabytkowa lokomotywa w Korszach

Dużą atrakcją dla miłośników kolejnictwa jest zabytkowa lokomotywa w Korszach.

Zabytkowa lokomotywa w Korszach to unieruchomiony parowóz typu Ol49 polskiej powojennej produkcji. To jeden z egzemplarzy polskiej powojennej produkcji. Stanął on w Korszach 10 stycznia 2006 roku jako pomnik techniki i symbol rozwoju miasta, a został tu przyciągnięty z Ełku.

Parowozy serii Ol49 budowane były dla PKP w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie w latach 1951-1954 i w ilości 112 egzemplarzy, a przeznaczono je do prowadzenia pociągów osobowych i lekkich pospiesznych na liniach magistralnych i drugorzędnych.

Do dziś zachowało się 38 sztuk parowozów typu Ol49, jednak większość to tylko “zimne” eksponaty lub pomniki techniki.

Niedaleko parowozu miłośnicy kolei mogą także zobaczyć trzy zabytkowe wieże wodne, tzw. wieże ciśnień, z których każda pod względem konstrukcji reprezentuje inny typ. Najokazalsza jest wieża ze zbiornikiem na wodę w kształcie olbrzymiej kuli, a wzniesiono ją w 1915 r.

Tego typu wieże spotyka się niezmiernie rzadko. W Polsce znajduje się jeszcze tylko jeden podobny obiekt  na stacji Runowo Pomorskie na linii Stargard Szczeciński – Świdwin, a zaledwie kilka można spotkać na terenie Niemiec.

Posted in Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz