Zabytkowy Parowóz w Starych Juchach

 

zabytkowy parowóz

Szczególnym miejscem na Mazurach dla miłośników kolei jest miejscowość  Stare Juchy, gdzie można zobaczyć zabytkowy parowóz.

Zabytkowy Parowóz w Starych Juchach jest parowozem typu OL-49. Lokomotywa ta została wyprodukowana w “Pierwszej Fabryce Lokomotyw” w Chrzanowie w 1952 roku. Waży około 150 ton i mogła poruszać się z maksymalną prędkością 100km/h.

Parowóz ten pracował w MD Kutno, Ełk i Sierpc. Był zatrudniony w ruchu osobowym do.obsługi pociągów relacji: Ełk-Olsztyn p.Korsze, Ełk-Olsztyn p.Orzysz, Ełk-Olsztyn p.Pisz, Ełk-Białystok, Ełk-Gołdap, Ełk-Suwałki. Obsługiwał pociągi towarowe, gospodarcze oraz turystyczne na odcinku Ełk-Mikołajki-Ełk. Swojej pracy zaprzestał dopiero w 1993 roku.

Na podstawie zebranych danych obliczono, że łączna długość trasy, którą przejechała lokomotywa to, aż ponad dwa miliony osiemset tysięcy kilometrów przez 40 lat swojej pracy.

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy lokomotywownią Białystok i Urzędem Gminy w Starych Juchach, 6 czerwca 1997 roku zdecydowano o ustawieniu parowozu jako pomnika na stacji Stare Juchy. Akcja jego ustawiania miała miejsce 9 października 1997 roku.

W chwili obecnej zajmuje jedno z honorowych miejsc, które zwabia do siebie turystów przejeżdżających przez polską wieś Stare Juchy. Ta malownicza i piękna kraina jest idealnym miejscem “na spoczynek dla tak doskonałego pracownika ” jakim była zabytkowa lokomotywa. Warto ją zobaczyć i poczuć ten niezwykły klimat.

   Dla zainteresowanych obejrzeniem parowozu:

Stacja kolejowa Stare Juchy położona jest 18 km od Ełku, przy linii Ełk – Giżycko – Korsze – Olsztyn, parowóz ustawiony jest po lewej stronie torów jadąc z kierunku Ełku, około 100 m przed budynkiem stacyjnym.

Posted in Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz