Zabytkowe Mosty w Stańczykach

Są jedną z najciekawszych atrakcji w Polsce, a mowa tutaj o mostach nieczynnej linii kolejowej w Stańczykach.

Mosty w Stańczykach inaczej nazywane Wiadukty w Stańczykach, Wiadukty Północy. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej, położone w pobliżu wsi Stańczyki w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk, na terenie Suwalszczyzny.

Mosty te zaprojektowane zostały przed I wojną światową przez włoskiego architekta. Są zbudowane z żelbetonu i liczą około 250 metrów długości oraz 36,5 metrów wysokości. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Mosty należą do najwyższych w Polsce. Najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później w 1918 roku most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe.

To mosty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy – Czistyje Prudy – Gusiew. Do niedawna były bardzo modne wśród młodych ludzi uprawiających sporty ekstremalne. Obecnie teren ten stał się własnością prywatną. Za drobną opłatą można go zwiedzić, a skoki ze względów bezpieczeństwa zostały zakazane.

 

Posted in Warto zobaczyć | Leave a comment

Dodaj komentarz